תפריט

כמה עולה לעשות צוואה

חכם – עיניו בראשו. כל מי שיודע להסתכל קדימה ולתכנן את העתיד, מבין את החשיבות של עריכת צוואה. אולם כמה עולה לעשות צוואה? מה כולל שירות עריכת צוואה על ידי עורך דין? כיצד בכלל עובדת צוואה? על שאלות אלו ואחרות נענה במאמר זה.

 

צוואה – איך זה עובד

צוואה היא מסמך בעל תוקף משפטי מחייב, המסדיר את חלוקת הרכוש של אדם לאחר מותו. החוק הישראלי קובע כי לא ניתן לקבוע מה יקרה ברכוש שלנו לאחר המוות, אלא באמצעות צוואה.

קיימות ארבע דרכים לערוך צוואה – בכתב יד, בעדים, בפני רשות משפטית או בעל פה. לכל אחת מהדרכים כללים ודרישות באשר לאופן עריכת הצוואה. על המצווה לעמוד בדרישות אלו באופן מלא, שאם לא כן צפויים להתעורר סכסוכים ומחלוקות סביב הצוואה שיותיר אחריו. עמידה קפדנית בדרישות הדין תיצור את הוודאות המשפטית הרצויה.

הדרך המקובלת לערוך צוואה היא בפני עדים. בדרך זו, עורך הדין יכתוב עבור הלקוח צוואה מקיפה ומפורטת המסדירה את חלוקת הרכוש שלו. הלקוח, הקרוי בלשון החוק "מצווה", יחתום על צוואה זו וכן יצהיר בפני שני עדים כי זוהי צוואתו. העדים יחתמו אף הם על הצוואה, ובכך יאשר כי המצווה הוא זה שחתם על הצוואה והוא הצהיר בפניהם כי זוהי צוואתו. עורך הדין שלכם יוכל להיות אחד העדים לצורך עריכת הצוואה.

 

היתרון שבכתיבת צוואה

כתיבת צוואה מקנה יתרונות משמעותיים למצווה. בזכות הצוואה, המצווה יוכל לשלוט בחלוקת הרכוש שלו לאחר מותו. להלן נמנה את היתרונות המרכזיים בעריכת צוואה:

  1. יצירת וודאות משפטית: בזכות הצוואה, היורשים יוכלו להיות בטוחים כיצד הרכוש יתחלק ולא יתעוררו מחלוקות מיותרות בעניין.
  2. מניעת סכסוכים: צוואה תקפה ואיכותית תסדיר את חלוקת הרכוש ותמנע סכסוכים בין היורשים. נדגיש כי צוואה שאינה סוגרת את כל הקצוות וצופה פני עתיד באופן מקצועי ואיכותי, עלולה להשיג אפקט הפוך. על כן, חשוב לבחור בעורך דין צוואות וירושות מקצועי ואיכותי לצורך עריכת הצוואה.
  3. הקצאה יעילה של הרכוש: באמצעות צוואה, המצווה יוכל להקצות את הרכוש באופן יעיל. למשל, להוריש קרקע חקלאית לבן שהמשיך לעבוד בחקלאות, את הדירה בצפון לבן שגר באזור וכן הלאה. זאת, במקום שכלל הרכוש יתחלק בין כל הרוכשים באופן בלתי יעיל.
  4. העדפות בחלוקת הירושה: לעיתים, מצווים מעוניינים לתת ליורש אחד חלק גדול יותר מאחרים, ואף לנשל יורשים פוטנציאליים מהירושה. הצוואה תאפשר לכם לעשות כן.

 

עורך דין צוואות וירושות – מה הוא עושה

שירות מעורך דין צוואות וירושות לא יכלול רק את עריכת הצוואה, אלא טיפול מקיף בכל הנושאים הרלוונטיים. על פי רוב, ובכפוף כמובן להסכם בין עורך הדין ללקוח, השירות יכלול:

  1. עריכת צוואות: כאמור, עורך הדין ינסח את הצוואה. לעיתים הצוואות יהיו פשוטות יחסית, אך לרוב הצוואות הן מורכבות, כוללות תנאים משפטיים מיוחדים, הוראות מדויקות לגבי נכסים מסוימים, הוראות יורש אחר יורש וכן הסדרים לניהול עסק או נכסים אחרים. עורך הדין ישמש כמומחה תוכן אשר מכיר את מערכת הדינים הרלוונטית ויבטיח שהצוואה תעמוד בכל דרישות החוק.
  2. טיפול במקרקעין: עורך דין מקרקעין המתמחה גם בדיני ירושה ודיני צוואות וירושות יטפל בכלל עסקי המקרקעין של המצווה, הן בשלב עריכת הצוואה והן בשלב החלוקה בפועל של הרכוש. עורך הדין יפעל לחלוקה יעילה של הנכסים בשלב הראשון, ובשלב חלוקת העיזבון ידאג לרישום הנכסים על שם היורשים.
  3. ליטיגציה והתדיינות על צוואות: לצערנו הרב, עלולות להתעורר מחלוקות על צוואות. המחלוקות נסובות הן על תוקף הצוואה והן על פרשנותה. ראשית, נדגיש כי עריכה נכונה של צוואה בעזרת עורך דין מהתחום צפויה לחסוך סכסוכים אלו. אולם ככל שאלו התגלעו בכל זאת, עורך הדין ייצג אתכם בהליכים השונים.

 

כמה עולה לעשות צוואה ואיך לבחור עו"ד

התשובה לשאלה כמה עולה לעשות צוואה היא, כצפוי, תלוי. אין תשובה אחת לשאלה כמה עולה לעשות צוואה והתשובה תלויה בגורמים השונים בתיק. נסקור בקצרה גורמים אלו.

  • מורכבות התיק: ככל שהצוואה מורכבת ומסובכת יותר, נוגעת לנכסים רבים וכוללת סוגיות משפטיות, כך מחיר עריכתה יעלה. עולה יותר לעשות צוואה מורכבת מאשר צוואה פשוטה.
  • מוניטין וניסיון של עורך הדין: עורכי דין עם מוניטין גבוה וניסיון רב ייגבו סכומי כסף גבוהים יותר. יש לזכור שהם גם מביאים עימם ידע עשיר ויכולת להתמודד עם מקרים מורכבים באופן יעיל.
  • משך ההליך: כמה זמן לוקח צו קיום צוואה? התדיינות בבית משפט בענייני צוואות וירושות עלולה לארוך זמן רב, אף מעבר למצופה בתחילתו של ההליך. הליך ארוך יותר, על פי רוב, משמעותו תיק יקר יותר.

 

בסופו של דבר, על פי רוב עולה לערוך צוואה כמה אלפי שקלים בודדים. המחיר ינוע בהתאם לקריטריונים שהצגנו, אך טווח המחירים נותר, במרבית המקרים, באזור האלפים. זאת, כמובן, לבד מניהול הליכים במקרי הצורך, מה שיקפיץ את המחיר באופן משמעותי.

 

איך לבחור את עוה"ד בשבילכם

לאחר שעסקנו בשאלה כמה עולה לעשות צוואה, חשוב להדגיש כי לא נכון לבחור בעו"ד צוואות וירושות לפי המחיר אלא לפי האיכות. עו"ד זול עכשיו, עלול לעלות ביוקר אחר כך. לכן, בחרו בעורך דין מקצועי ומנוסה, אשר שם את טובת הלקוח מעל לכל. בחרו בעורך דין המנסה לקצר הליכים ולא להאריך ולסבך אותם רק כדי לגבות יותר שכר טרחה. רצוי מאוד שעורך הדין יטפל לא רק בעריכת הצוואה, אלא גם בכל הנושאים המשפטיים הנלווים אליה.

 

משרד עורכי דין חיים פרטוש – צוואות במחירים הוגנים

מעוניינים לערוך צוואה? רוצים להבטיח שירות איכותי במחיר מנצח? פנו אל משרד עו"ד חיים פרטוש לקבלת שירות מהשורה הראשונה בתחום הצוואות והירושות, ובמחיר הוגן ומוצדק. עו"ד חיים פרטוש מתמחה בדיני מקרקעין ובדיני צוואות וירושות והוא יעמוד לרשותכם בכל הנוגע לתחום.

משרדו של עו"ד פרטוש עובד בשיטת One Stop Shop – המשרד יטפל בכלל הנושאים המשפטיים הנוגעים בהליך גם אם הם חורגים מעריכת הצוואה. קבעו פגישה במשרד והצטרפו לשורה ארוכה של לקוחות מרוצים.

 

כמה עולה לעשות צוואה
כמה עולה לעשות צוואה

שאלות ותשובות:

עלות עריכת הצוואה תלויה במאפייניה הספציפיים של הצוואה שלכם. לכן, התשובה לשאלה כמה עולה לעשות צוואה משתנה בין מקרה למקרה. המחיר יושפע ממורכבות הצוואה כמו גם מניסיונו של עורך הדין והמוניטין שלו. ככלל, המחיר יעמוד על אלפי שקלים בודדים, לא כולל ניהול הליכים משפטיים נוספים הנוגעים לצוואה.
אחת הדרכים לעריכת צוואה בישראל היא עשיית צוואה בפני רשות. בדרך זו, המצווה יצהיר את צוואתו בפני הרשם לענייני ירושה, נוטריון, שופט או דיין בבית הדין הרבני. שירות זה כרוך בתשלום אגרה. עלותו של השירות עומדת על 264 שקלים.
למעשה, אין חובה חוקית להסתייע בעו"ד לצורכי עריכת צוואה. ואולם, מטרת הצוואה ליצור וודאות ובהירות משפטית. ללא עורך דין מומחה, תתקשו לעשות זאת.
החוק בישראל אינו מחייב לעשות צוואה. לכן, רבים תוהים אם בכלל כדאי להם לעשות צוואה. התשובה היא שעשיית צוואה תהיה כדאית מאוד עבורם, שכן היא מאפשרת לשלוט בחלוקת הרכוש לאחר 120 ואף למנוע סכסוכים וריבים מיותרים. הרכוש שלכם הוא חלק נכבד ממה שאתם משאירים אחריכם בעולם, ותרצו לקבוע בעצמכם כיצד הוא יתחלק וכן למנוע מהיקרים לכם להיקלע לסכסוכים על אותו רכוש. זאת, גם אם עולה לעשות צוואה כמה אלפי שקלים.
מחבר המאמר

עו"ד חיים פרטוש בפייסבוק | עו"ד חיים פרטוש פסק דין | מייל אישי: [email protected]

למידע נוסף
בעל הנכס מקבל מכתב אזהרה

מכתב התראה לפני תביעה

פרקטיקה מוכרת מאוד בעולם עריכת הדין, בתחום המשפט האזרחי והמסחרי, היא שליחה של מכתב התראה לפני תביעה, כהדלקת נורה אדומה, בטרם יחל הליך משפטי. אין

קרא עוד »
עורך דין מיסוי מקרקעין

עורך דין מיסוי מקרקעין

עסקאות נדל"ן כוללות העברת סכומי כסף גדולים מצד לצד לכן, מומלץ מאוד לבצע תכנון מראש של כל הפרמטרים הקשורים לעסקה המכר הממשמשת ובאה. אחד הפרמטרים

קרא עוד »
הבנת חוקיות הסכם המכירה

הבנת חוקיות הסכם המכירה

חוק המקרקעין בשילוב חוק החוזים מספקים הבהרה אודות הדרישות הבסיסיות, לכתיבה ועריכה של הסכמי מכר. הדרישה המרכזית עוסקת בכך שהסכם מכר חייב להיות בכתב בלבד,

קרא עוד »
מהם דיני התמ_א

מהם דיני התמ"א

תוכנית תמ"א 38 נועדה לאפשר ביצוע של חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. במשך השנים, נכנס לתמונה הממ"ד (חדר ביטחון דרתי ממוגן), שגם אותו בונים במהלך

קרא עוד »
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 12 ביקורות
×
js_loader