תפריט

איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה

בעוד שרוכשי דירה ראשונה נהנים מפטור ממס רכישה או הנחה משמעותית במס, רוכשי דירה שנייה צפויים לשלם מס רכישה בשיעורים גבוהים. איך ניתן בכל זאת להיחלץ מתשלום זה? במאמר זה נציג את הדרכים החוקיות הרלוונטיות עבורכם.

 

כמה מס רכישה משלמים על דירה שניה?

חוק מיסוי מקרקעין קובע כי רוכשי מקרקעין ישלמו מס רכישה על הדירה שרכשו. שיעורי מס הרכישה לדירה שהיא דירתם היחידה של הרוכשים, נמוכים יחסית. לעומת זאת, שיעורי מס הרכישה לדירה שנייה גבוהים מאוד. לרוב, תשלמו 8% מס רכישה על הדירה. אם המחיר של הדירה עולה על 6 מיליוני שקלים, על יתרת המחיר תשלמו מס רכישה בשיעור של 10%.

משמעות הדברים היא כי אם רכשתם דירה בשווי של 3 מיליוני שקלים, למשל, תתחייבו במס רכישה בסך 240 אלף שקלים! אם שוויה של הדירה עומד על 4 מיליון שקלים, חבות המס תקפוץ ל-320 אלף שקלים! מדובר בסכומים אסטרונומיים שתרצו כמובן להימנע מלשלם אותם.

איך תוכלו להימנע מתשלום המס אם באמת מדובר בדירה השנייה שלכם? להלן נציג מספר דרכים חוקיות באמצעותן תוכלו להימנע מתשלום מס רכישה לדירה שנייה, בסיועו של עורך דין מקרקעין. עוד קודם לכן, נצרף טבלה פשוטה ובהירה המסכמת את שיעורי מס הרכישה לדירה שנייה ולדירה ראשונה.

 

טבלת שיעורי מס רכישה לדירה ראשונה ולדירה שנייה

מחיר הדירה שיעור מס הרכישה לדירה ראשונה שיעור מס הרכישה לדירה שנייה
מדרגה ראשונה 0 עד 1,978,745 ₪ 0% 8%
מדרגה שנייה 1,978,745 עד 2,347,040 ₪ 3.5% 8%
מדרגה שלישית 2,347,040 עד 6,055,070 5% 8%
מדרגה רביעית 6,055,070 עד 20,183,565 ₪ 8% 10%
מדרגה חמישית 20,183,586 ₪ ומעלה 10% 10%

 

משפרי דיור – איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה

דרך אחת לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה היא למכור את הדירה המקורית שלכם. נניח כי רכשתם דירה חדשה ואתם מתכננים לעבור אליה בקרוב. כרגע, יש בבעלותכם שתי דירות. האם המשמעות היא שתשלמו מס רכישה כאילו מדובר בדירה שנייה?

התשובה היא שאם תמכרו את הדירה המקורית שלכם ב-18 החודשים שלאחר רכישת הדירה החדשה, לא תצטרכו לשלם מס רכישה על דירה שנייה. תוכלו לבקש דחיה של שומת המס ב-18 החודש ואם תמכרו את הדירה, תהנו מפטור ממס רכישה על דירה שנייה. ואולם, אם המכירה תתעכב ועוד לא תבוצע, תחויבו בשיעורי מס רכישה לדירה שנייה.

 

בעלות בשליש דירה נוספת

איך עוד אפשר שלא לשלם מס רכישה על דירה שנייה? אל תהיו בעלים של דירות שלמות. אם אתם בעלים של שליש דירה בלבד, ברכישת דירה נוספת לא תחשבו כבעלי דירה ראשונה. לכן, תוכלו להמשיך ליהנות משיעורי מס רכישה לדירה ראשונה וכך לא תשלמו מס רכישה על דירה שנייה. זכרו – אם בבעלותכם שליש דירה, הדירה החדשה שתרכשו לא תיחשב לדירה שנייה.

 

רישום דירה על שם אחד מבני הזוג

דרך נוספת לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה היא לרשום את הדירה הראשונה על שם אחד מבני הזוג ולערוך הסכם ממון לפיו הדירה לא תהיה של שני בני הזוג במשותף. כך, בן הזוג השני יוכל לרכוש דירה נוספת, לערוך הסכם ממון דומה, ולא לשלם מס רכישה על דירה שנייה גם על הדירה הנוספת.

עם זאת, מדובר בפתרון הכרוך בסיכונים משפטיים וזוגיים. על כן, יש לבצע אותו רק בעזרת עו"ד מקרקעין המתמחה גם בדיני משפחה. חשוב שעורך הדין יהיה אנושי וירצה באמת בטובתם של שני בני הזוג, כדי לחסוך מצבים בעייתיים בעתיד.

 

פטור ממס רכישה לנכה

תקנות מס רכישה מעניקות שורה של פטורים והנחות משמעותיות ממס רכישה לדירה שנייה. כך, נכים, נכי צה"ל, נפגעי פעולות האיבה, עיוורים, עולים חדשים ועוד יכולים לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה אלא לשלם מס רכישה בשיעור חצי אחוז בלבד.

חשוב לשים לב מי מוגדר כנכה לעניין הפטור. כל נכה העומד באחד מהתנאים הבאים, יוכל ליהנות מההנחה האמורה בתשלום מס רכישה על דירה שנייה. נכה שלא עומד בתנאים אלו, לא ייהנה מהנחה זו. התנאים הרלוונטיים הם:

  • דרגת אובדן כושר השתכרות של 75% לפחות
  • דרגת נכות רפואית של 100%
  • דרגת נכות רפואית של 90% לפחות לפי חישוב משוקלל של אחוזי הנכות
  • דרגת נכות רפואית של 50% הנובעת משיתוק או גפיים קטועות, וכן לנכים מתאונות דרכים (במקרים אלו ההנחה מותנית במעבר וועדה רפואית)
  • הורים המקבלים גמלת ילד נכה מלאה
  • נכה צה"ל בדרגת נכות של 19% ומעלה

 

אם אתם עומדים באחד מתנאי הפטור האמורים – מצאתם דרך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה.

 

קבלת דירה בירושה

דרך נוספת לא לשלם מס רכישה היא לקבל דירה בירושה. חוק מיסוי מקרקעין קובע כי הורשה אינה מכירה. משכך, יורשי דירה לא יתחייבו בתשלום מס רכישה על הנכס שיקבלו.

 

משרד עו"ד חיים פרטוש

רוצים לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה? פנו אל עו"ד חיים פרטוש וצמצמו את תשלומי המס למינימום ההכרחי על פי חוק. עו"ד פרטוש הינו עו"ד וותיק ומנוסה, המתמחה בדיני מקרקעין בכלל ובמיסוי מקרקעין בפרט. אצל עו"ד פרטוש, תהנו משירותי ONE STOP SHOP – טיפול בכלל צרכיכם המשפטיים, מהקצה אל הקצה. קבעו פגישת ייעוץ ראשונית במשרד, והצטרפו לשורה ארוכה של לקוחות מרוצים שכבר נהנו משירותיו של עו"ד פרטוש.

איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה
איך לא לשלם מס רכישה על דירה שנייה

שאלות ותשובות:

ישנן מספר דרכים באמצעותן תוכלו שלא לשלם מס רכישה על דירה שנייה. דרך ראשונה היא למכור את הדירה הנוספת שלכם תוך 18 חודשים. דרך נוספת היא להיות בעלים של שליש דירה בלבד, גם אם השווי של שליש הדירה הוא גבוה מאוד, ואז לרכוש דירה נוספת. דרך נוספת היא להימנות על אחת מקבוצות הפטור הקבועות בחוק. כמו כן, תוכלו לרשום דירה על שם אחד מבני הזוג תוך ייעוץ משפטי צמוד.
כאן, הסיפור פשוט מאוד – הורשה אינה נחשבת למכירה על פי חוק. על כן, היורשים יהיו פטורים לחלוטין מתשלום מס רכישה.
מעבר לניסיון ולמומחיות המקצועית שעו"ד פרטוש מביא עימו, ליחסי האנוש שלו ולשירותים המקיפים פשוט אין תחליף. אצל עו"ד פרטוש תקבלו שירות מקיף וממצה בנוגע לכלל הסוגיות המשפטיות הנוגעות אליכם ולא תצטרכו לכתת רגליכם בין מספר עורכי דין. והכל, בנעימות, כבוד רב והבנה שהלקוח נמצא מעל לכל.
מחבר המאמר

עו"ד חיים פרטוש בפייסבוק | עו"ד חיים פרטוש פסק דין | מייל אישי: [email protected]

למידע נוסף
בעל הנכס מקבל מכתב אזהרה

מכתב התראה לפני תביעה

פרקטיקה מוכרת מאוד בעולם עריכת הדין, בתחום המשפט האזרחי והמסחרי, היא שליחה של מכתב התראה לפני תביעה, כהדלקת נורה אדומה, בטרם יחל הליך משפטי. אין

קרא עוד »
עורך דין מיסוי מקרקעין

עורך דין מיסוי מקרקעין

עסקאות נדל"ן כוללות העברת סכומי כסף גדולים מצד לצד לכן, מומלץ מאוד לבצע תכנון מראש של כל הפרמטרים הקשורים לעסקה המכר הממשמשת ובאה. אחד הפרמטרים

קרא עוד »
הבנת חוקיות הסכם המכירה

הבנת חוקיות הסכם המכירה

חוק המקרקעין בשילוב חוק החוזים מספקים הבהרה אודות הדרישות הבסיסיות, לכתיבה ועריכה של הסכמי מכר. הדרישה המרכזית עוסקת בכך שהסכם מכר חייב להיות בכתב בלבד,

קרא עוד »
מהם דיני התמ_א

מהם דיני התמ"א

תוכנית תמ"א 38 נועדה לאפשר ביצוע של חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. במשך השנים, נכנס לתמונה הממ"ד (חדר ביטחון דרתי ממוגן), שגם אותו בונים במהלך

קרא עוד »
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 12 ביקורות
×
js_loader