מס רכישה על קרקע

מס רכישה הנו מס מוכר ביותר בתחום המקרקעין והוא נגבה, על ידי רשות המיסים, מכל אדם המבצע רכישה של זכויות בנכס, השייך לאדם אחר, או לחברה קבלנית. במספר מקרים יינתן פטור מתשלום מס זה למשל, כשמדובר בדירת מגורים יחידה. מס רכישה משולם גם במקרה של רכישת זכויות בקרקע. מס רכישה על קרקע הנו דבר שכיח וחשוב להבינו. 

 

 

מדוע חל מס רכישה על קרקע?

המדינה אוהבת להרוויח כסף מעסקאות מקרקעין אותם מבצעים אזרחיה. בהתאם לחוק מיסוי המקרקעין, כל אדם הרוכש נכס נדל"ן, מחויב בתשלום מיסוי מקרקעין והדבר כולל גם קרקעות. בכל הקשור לרכישת דירה חדשה או מיד שניה, קיימת טבלת מדרג המיסוי המראה מה שיעור מס הרכישה אותו תדרשו לשלם. גובה המס מושפע משווי הנכס כמובן וממצבו האישי של הרוכש. במידה ואתם עומדים לבצע רכישה של קרקע המיועדת לבנייה, אתם תידרשו לשלם מס רכישה בשיעור של 6% משווי הקרקע.

 

מס רכישה על קרקע המיועדת לבנייה

חשוב לדעת, בקרקע שטרם שולמו עבורה כל הוצאות הפיתוח, חל מס בשיעור 6% גם על הוצאות הפיתוח של הקרקע. מדובר באלפי שקלים ולעיתים, עשרות אלפי שקלים נוספים שיש לקחת בחשבון בחישוב הוצאות העסקה. החוק מטיל את חובת הדיווח לרשויות המס, אודות עסקת המקרקעין שלנו, עלינו הקונים. בנוסף, קובע החוק, שעלינו לדווח על העסקה בתוך 30 ימים ממועד החתימה על הסכם המכר. ימים ספורים לפני מועד החתימה על הסכם המכר, מומלץ לוודא שעורך הדין שלכם הכין את כל המסמכים הנדרשים והגיש אותם כנדרש לרשויות המס.

 

המסמכים הנדרשים לצד תשלום מס הרכישה

בבואכם לשלם מס רכישה על קרקע' עליכם להביא עמכם מספר מסמכים חיוניים נלווים כדלקמן – מסמך המפרט את פרטי הקרקע שאתם רוכשים (גוש, חלקה וכו'), מסמך המציין את שווי הקרקע הנרכשת, מסמך המפרט את כל פרטי העסקה שתבצעו, מסמך מקצועי המעריך את שומת המס הצפויה עקב העסקה ופטור ממס רכישה במידה וקיים כזה. לאחר 30 יום, יבקש מכם עורך הדין שלכם, להגיע למשרדו, במטרה לקבל את שובר מס הרכישה אותו יש לשלם.

מדוע חל מס רכישה על קרקע?

כיצד ניתן לשלם את מס הרכישה על קרקע

מס רכישה על קרקע, ניתן לשלם במספר דרכים: בסניף דואר, בכל סניף בנק (רצוי בסניף הבנק שלכם), במשרדי מיסוי המקרקעין ובאון ליין דרך אתר רשות המיסים בישראל. ניתן לבקש פריסה של מס הרכישה לקרקע, עד 6 תשלומים אולם, אין זה מומלץ מכיוון שעד שלא תשלימו את כל התשלומים, לא תוכלו לקבל אישור העברת זכויות בטאבו. מס רכישה על קרקע יש לשלם תוך 60 יום מרגע הנפקת שובר התשלום. אל תאחרו לשלם את השובר והימנעו מריבית פיגורים.

 

טבלת חלקית של תשלומי מס רכישה על קרקע

שווי המגרש לרכישה מס הרכישה עבור הקרקע החזר המס שניתן לקבל
500,000 ₪ 30,000 ₪ 5000 ₪
600,000 ₪ 36,000 ₪ 6000 ₪
700,000 ₪ 42,000 ₪ 7000 ₪
800,000 ₪ 48,000 ₪ 8000 ₪
900,000 ₪ 54,000 ₪ 9000 ₪
1,000,000 ₪ 60,000 ₪ 10,000 ₪

 

החזר מס רכישה על קרקע

למרות שתידרשו לשלם 6% מס רכישה על קרקע, במועד רכישת הקרקע, במידה ותוציאו היתר בנייה בזמן של פחות משנתיים ממועד רכישת הקרקע, תקבלו מרשויות המס, החזר מס רכישה בשיעור של 1% משווי העסקה. כלומר, יצא ששילמתם 5% מס רכישה במקום 6%. לאחר שקיבלתם בפועל היתר בנייה חתום כנדרש, תוכלו להגיש בקשה לקבלת החזר מס רכישה. בנוסף לקבלת היתר בנייה בתקופה של פחות משנתיים, יש לעמוד בקריטריון אחד נוסף – לקרקע צריכה להיות תוכנית מגורים, הכוללת אפשרות בנייה של מינימום יחידת דיור אחת.

 

תהליך קבלת החזר מס רכישה

על מנת לקבל החזר מס רכישה על קרקע, יש לגשת עם עותק של היתר הבנייה החתום, לצד המסמך המקורי, ללשכת מיסוי המקרקעין, אליה אתם שייכים, בהתאם לאזור בו נמצאת הקרקע. על פי רוב, תוך 30 יום יופקד לחשבון הבנק שלכם ההחזר. יש לציין, סכום ההחזר יכול להיות משמעותי מאוד, העולה על סך של 10,000 ₪. לכן, חשוב להוציא במהירות האפשרית היתר בנייה ולהציגו בלשכת מיסוי המקרקעין בהקדם. מומלץ להיעזר בעורך דין חיים פרטוש שיפעל בשמכם, להוצאת היתרי הבנייה ומימוש ההחזר.

מס רכישה על קרקע

שאלות ותשובות:

חוק מיסוי המקרקעין קובע שעל כל אדם, הרוכש נכסי מקרקעין, לשלם מס על מקרקעין לרבות, מס רכישה על קרקעות. רשות המיסים קבעה ופרסמה טבלאות חישוב תשלום מס רכישה, הן עבור דירות למגורים והן עבור קרקעות. טבלאות אלה קבועות ורשות המיסים מעדכנת אותן מעת לעת.
כדי לבצע תשלום מס רכישה על קרקע, יש להביא מספר מסמכים כמפורט להלן – מסמך המפרט את פרטי הקרקע שאתם רוכשים (גוש, חלקה וכו'), מסמך המציין את שווי הקרקע הנרכשת, מסמך המפרט את כל פרטי העסקה שתבצעו, מסמך מקצועי המעריך את שומת המס הצפויה עקב העסקה ופטור ממס רכישה במידה וקיים כזה.
בכדי להיות זכאים להחזר מס רכישה על קרקע, יש להוציא היתר בנייה בפחות מ- 24 חודשים, מרגע רכישת הקרקע. ההחזר יהיה בשיעור של 1% משווי העסקה והוא יוחזר לחשבון הבנק שלכם, לאחר שתתייצבו בלשכת מיסוי המקרקעין עם היתר הבנייה המקורי ועותק שלו ותגישו בקשה מסודרת לקבלת ההחזר.
ניתן לשלם מס רכישה על קרקע בסניף דואר, בכל סניף בנק (רצוי בסניף הבנק שלכם), במשרדי מיסוי המקרקעין ובאון ליין דרך אתר רשות המיסים בישראל. ניתן לבקש פריסה של מס הרכישה לקרקע, עד 6 תשלומים אולם, אין זה מומלץ מכיוון שעד שלא תשלימו את כל התשלומים, לא תוכלו לקבל אישור העברת זכויות בטאבו.
מחבר המאמר

עו"ד חיים פרטוש בפייסבוק | עו"ד חיים פרטוש פסק דין | מייל אישי: [email protected]

למידע נוסף

פטור ממס רכישה

מס רכישה מוגדר בסעיף 9 א' לחוק מיסוי המקרקעין בצורה הבאה: "במכירת זכות במקרקעין יהא הרוכש חייב במס רכישת מקרקעין (להלן – מס הרכישה). מס

קרא עוד »

שעבוד נכסים 

שעבוד נכסים מתקשר למצבים שונים בחיים אולם, על פי רוב, מושג זה מתקשר להלוואת המשכנתא. כשמדברים על משכנתא לצרכי דיור, מדברים על סכומי כסף גדולים

קרא עוד »

מס שבח דירה שניה

מס שבח הנו מס אותו משלמים על רווחים המתקבלים ממכירה של דירה. אולם, אין הדבר כל כך פשוט כמו שהוא נשמע וזה לא בהכרח רע.

קרא עוד »

ביטול ייפוי כוח מתמשך

ביטול ייפוי כוח מתמשך מתבצע במטרה להסיר את תוקפו ולמנות אפוטרופוס חדש. ביטול ייפוי הכוח יכול להתבצע על ידי הממנה, אותו אדם שערך וחתם על

קרא עוד »

מה זה פינוי בינוי  

הליך פינוי בינוי מתקיים במסגרת תהליכי ההתחדשות העירונית, שמטרתה להשביח בניינים ישנים, על ידי בנייתם מחדש בסטנדרטים גבוהים. במהלך הבנייה, מקבלים דיירי המבנה מגורים חלופיים,

קרא עוד »

מס שבח ירושה

האם ניתן לקבל פטור מתשלום מס שבח, כאשר מבצעים מכירת דירה שהתקבלה בירושה? באילו תנאים תיחשב דירה שנתקבלה בירושה לנכס נוסף שיגרור את היורש לאירוע

קרא עוד »
בעל הנכס מקבל מכתב אזהרה

מכתב התראה לפני תביעה

פרקטיקה מוכרת מאוד בעולם עריכת הדין, בתחום המשפט האזרחי והמסחרי, היא שליחה של מכתב התראה לפני תביעה, כהדלקת נורה אדומה, בטרם יחל הליך משפטי. אין

קרא עוד »
עורך דין מיסוי מקרקעין

עורך דין מיסוי מקרקעין

עסקאות נדל"ן כוללות העברת סכומי כסף גדולים מצד לצד לכן, מומלץ מאוד לבצע תכנון מראש של כל הפרמטרים הקשורים לעסקה המכר הממשמשת ובאה. אחד הפרמטרים

קרא עוד »
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 12 ביקורות
×
js_loader