תפריט

שעבוד נכסים 

שעבוד נכסים מתקשר למצבים שונים בחיים אולם, על פי רוב, מושג זה מתקשר להלוואת המשכנתא. כשמדברים על משכנתא לצרכי דיור, מדברים על סכומי כסף גדולים למדי, עבור האדם הממוצע. הבנקים, כגורמים המלווים את המשכנתא, מבקשים למזער סיכונים ולכן, הם משעבדים את הנכס של הלווים לטובתם, כך שבמקרה והלווים יקלעו לבעיות כלכליות ולא יעמדו בהחזרי ההלוואה, יוכל הבנק למכור את הנכס ולפדות את כספי ההלוואה שנתן. 

 

שעבוד נכסים

שעבוד נכסים כבטוחה לצורך העמדת הלוואת משכנתא, היא פעולה מקובלת ונפוצה ביותר, לא רק בעת רכישת הנכסים אלא, גם במצבים בהם בעלי הנכס מבקשים למנף את שוויו, לטובת קבלת אשראי לצרכים שאינם קשורים בהלוואת המשכנתא. גם בהליך העמדת משכנתא הפוכה לבני 60 פלוס, נותן הבנק הלוואה לנכס ששוויו מעל מיליון שקלים, כנגד שעבוד הנכס לטובתו. בניגוד להלוואת משכנתא סטנדרטית, הלוואת משכנתא הפוכה, הנחשבת משכנתא פנסיונית, הנה הלוואה לכל מטרה והיא איננה קצובה בזמן, או מצריכה תשלומים חודשיים שווים. בנוסף, לווי משכנתא הפוכה אינם נדרשים לעשות פוליסת ביטוח חיים למשכנתא והם אינם נדרשים להוכיח את רמת ההכנסה החודשית שלהם, זה פשוט לא רלוונטי להלוואה מסוג זה. משכנתא הפוכה ניתנת לפירעון מוקדם, בכל שלב, ללא צורך בתשלום קנס פירעון מוקדם.

 

מהם השלבים לקבלת הלוואה כנגד שעבוד נכסים?

ישנם ארבעה שלבים אותם יש לעבור, בדרך לשעבוד נכסים לטובת קבלת הלוואה:

 

  • חשבו את סכום ההלוואה הנדרש לכם. וודאו שאין לכם כל דרך אחרת להשיג את הסכום הנדרש, אולי היא תהיה זולה יותר. אופציית השעבוד צריכה להיות הבחירה האחרונה שלכם.
  • יש להגיש בקשת הלוואה מול בנק, או כל מוסד פיננסי חוץ בנקאי, מוכר אחר. וודאו שאתם פועלים מול גוף מאושר על ידי משרד האוצר הישראלי.
  • מלאו את הטפסים הנדרשים בקפידה והגישו אותם לגוף המלווה.
  • המתינו, על פי רוב, בין 48 ל- 72 שעות וקבלו אישור או סירוב לבקשתכם. במידה וקיבלתם אישור הלוואה, מלאו את הטפסים הנדרשים לטובת מימוש האישור והעברת הכספים לחשבונכם.

 

מדוע בעצם נדרשים לקחת הלוואת משכנתא?

הסיבה שמרבית האזרחים נדרשים להגיש בקשה לקבלת הלוואת משכנתא הנה, העובדה שרכישת דירה דורשת סכומי כסף גבוהים ביותר שלמרבית האנשים אין. חשוב לשים לב שחישוב ההחזרים החודשיים, תואמים ליכולת ההחזר החודשית שלכם, מדובר באלמנט בסיסי שיבטיח את תשלום המשכנתא ואת הנכס שבבעלותכם. בצעו בדיקה מקיפה של ההוצאות החודשיות שלכם אל מול ההכנסות, על מנת להיות בטוחים שתוכלו לעמוד בתשלום ההחזר החודשי. זכרו, הנכס שרכשתם יישאר שלכם כל זמן שתעמדו בתשלומים אלה.

 

כיצד ניתן לקבל הלוואת משכנתא מהבנק?

השלב הראשון הנו פנייה לבנק, או לכל גוף חוץ בנקאי, המספק הלוואות משכנתא לטווח ארוך, כנגד שעבוד נכסים. לאחר ניהול משא ומתן מול כל אחד מהגופים הללו, בחרו את הגוף המלווה האטרקטיבי ביותר עבורכם, סגרו את סכום ההלוואה והתנאים וחתמו על הטפסים הנדרשים. וודאו שמסלול וגובה הריבית מצוינים, ברורים ומתאימים לכם. שעבוד הנכס שלכם יתבצע באמצעות רישום הערת אזהרה בטאבו לטובת הגוף המלווה, בתוספת רישום ברשם המשכונות הישראלי. בחתימה על ההסכם מול הגוף המלווה והמשעבד, אתם למעשה מסכימים שלא לבצע מכירה של הנכס, או לבצע בו שינויים קיצוניים ללא הסכמת הגוף המלווה. זכרו, משמעות השעבוד של הנכס היא, שבמידה ולא תעמדו בהחזרים החודשיים, יוכל הגוף המלווה להעמיד את הנכס שלכם למכירה ולהחזיר לעצמו את כספי ההלוואה, מהכספים שיתקבלו ממכירה זו.

 

הפרדוקס שכולם חווים

הצורך בלקיחת הלוואת משכנתא מוכר כמעט לכל אזרח במדינת ישראל שבה מכירי המקרקעין גבוהים במיוחד. לכן, למרות שמדובר באופציה הכי פחות טובה עבורנו והיא מעמידה אותנו, באמצעות שעבוד הנכס, בסכנה שנאבד את דירת המגורים שלנו, בשלב כלשהו של חיינו, רובנו כאמור, נאלצים לקחת הלוואת משכנתא שבלעדיה, לא נגיע לדירת מגורים ראויה. בשל העובדה שמדובר בפתרון לא אידאלי, עלינו לבדוק פעמים רבות שיש ביכולתנו לעמוד בתנאי ההלוואה.

 

האם צריך עורך דין מקרקעין לליווי תהליך לקיחת המשכנתא וחתימה על הסכם המכר?

התשובה הנה חד משמעית, כן! בטרם תצאו לדרך, בחרו עורך דין מקרקעין כדוגמת עו"ד חיים פרטוש, המתמחה בכל סוגי עסקאות הנדל"ן והוא ילווה אתכם בכל שלבי תהליך רכישת הדירה.

שאלות ותשובות:

שעבוד הנכס על ידי הגוף המלווה, מבטיח לו שבמידה ולא תעמדו בתשלום החזרי המשכנתא החודשיים, הוא יוכל להעמיד את הנכס שלכם למכירה ולהחזיר לעצמו את כספי ההלוואה, מכספי המכירה. במידה ותיוותר יתרת כספים מהמכירה, היא תועבר, על פי רוב, לחשבון הבנק שלכם.
ראשית, שבו עם עצמכם ובדקו מהו הסכום המדויק שאותו אתם צריכים לטובת רכישת הנכס. וודאו שתוכלו לעמוד בהחזרים החודשיים, באמצעות מחשבון משכנתא ברשת. צאו לסקר שוק קצר בין הגופים המלווים ובחרו את המקום המתאים לכם ביותר. מלאו טפסים, המתינו לאישור וממשו את ההלוואה.
הסיבה שמרבית האנשים נדרשים להגיש בקשה לקבלת הלוואת משכנתא היא, העובדה שרכישת דירה דורשת סכומי כסף גבוהים ביותר שלמרבית האנשים אין ברשותם. בכל הסקרים שמתבצעים בנושא, כמה משכורות צריך זוג כדי לסיים לשלם משכנתא, התשובה היא בין 250 ל- 300 משכורות (בין 20 ל- 25 שנים).
על מנת לבצע שעבוד נכס לטובת הגוף המלווה, יש לרשום הערת אזהרה בטאבו לטובת אותו גוף ובנוסף, לבצע רישום מתאים ברשם המשכונות. פעולות אלה יבטיחו לגוף המלווה שבמצב בו לא תעמדו בתשלומי ההחזר, הוא יוכל למכור את הנכס שלכם ולהחזיר לעצמו את הכספים.
מחבר המאמר

עו"ד חיים פרטוש בפייסבוק | עו"ד חיים פרטוש פסק דין | מייל אישי: [email protected]

למידע נוסף
בעל הנכס מקבל מכתב אזהרה

מכתב התראה לפני תביעה

פרקטיקה מוכרת מאוד בעולם עריכת הדין, בתחום המשפט האזרחי והמסחרי, היא שליחה של מכתב התראה לפני תביעה, כהדלקת נורה אדומה, בטרם יחל הליך משפטי. אין

קרא עוד »
עורך דין מיסוי מקרקעין

עורך דין מיסוי מקרקעין

עסקאות נדל"ן כוללות העברת סכומי כסף גדולים מצד לצד לכן, מומלץ מאוד לבצע תכנון מראש של כל הפרמטרים הקשורים לעסקה המכר הממשמשת ובאה. אחד הפרמטרים

קרא עוד »
הבנת חוקיות הסכם המכירה

הבנת חוקיות הסכם המכירה

חוק המקרקעין בשילוב חוק החוזים מספקים הבהרה אודות הדרישות הבסיסיות, לכתיבה ועריכה של הסכמי מכר. הדרישה המרכזית עוסקת בכך שהסכם מכר חייב להיות בכתב בלבד,

קרא עוד »
מהם דיני התמ_א

מהם דיני התמ"א

תוכנית תמ"א 38 נועדה לאפשר ביצוע של חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. במשך השנים, נכנס לתמונה הממ"ד (חדר ביטחון דרתי ממוגן), שגם אותו בונים במהלך

קרא עוד »
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 12 ביקורות
×
js_loader