עורך דין מכירת דירה

האזינו למאמר:

עורך דין מכירת דירה צריך להיות מומחה בתחום המקרקעין, אדם בעל אחריות מקצועית, כזה שיודע לשמור על האינטרסים של הלקוחות שלו ומשרה עליהם שקט נפשי שהכל בשליטה. לעורך דין מכירת דירה תפקידים רבים, הוא יערוך עבורכם מספר בדיקות משפטיות מקדימות, החשובות מאוד לביצוע בטרם מתקדמים עם העסקה, הוא ינהל בשמכם משא ומתן עם עורך הדין של הצד השני, ינסח ויערוך הסכם מכר ראוי שיכלול את כל מנגנוני ההגנה הנדרשים, העשויים להבטיח לכם עסקה בה הכסף מתקבל בזמן, כפי שסוכם מראש ועוד. כמו כן, עורך דין מכירת דירה ידאג לדווח על העסקה לרשויות המס, ולתשלום המס כמתחייב בחוק.

עורך דין מכירת דירה
עורך דין מכירת דירה

הניסיון משתלם

כל אדם העומד בפני מכירת דירה מעונין שהדירה תימכר כמה שיותר מהר, במחיר הטוב ביותר ומבלי שיידרש להשקיע בדירה כספים לשיפוצים ותיקונים. עורך דין מכירת דירה מנוסה, ידע להביא אתכם בדיוק לעסקה שתיראה כך. אולם, במקביל, קיימים נושאים משפטיים מורכבים הקשורים לעסקת הנדל"ן שאתם מבקשים לבצע ולכן, חשוב שתקבלו ליווי מקצועי צמוד של עורך דין מומחה במקרקעין, שימנע מכם ביצוע של טעויות כואבות, יסייע לכם בניהול הסיכונים וישמור על הזכויות שלכם לאורך כל הדרך, עד להשלמת העסקה בהצלחה.

בדיקת נסח טאבו

בטרם תצא דירה למכירה חשוב לבדוק את הסטטוס שלה בנסח הטאבו. חשוב מאוד לעשות כן כדי לוודא שאתם אכן רשומים כבעלי הדירה בטאבו. מוכרים לא מעט מקרים בהם המוכר לא היה רשום כבעל הנכס ולא היה רשאי כלל לבצע עסקת מכירה שלו. במצב כזה, יש לדאוג לבצע את כל הפעולות הדרושות לשם רישום שמכם כבעלי הנכס בטאבו ורק לאחר מכן ניתן להתקדם עם העסקה. הליך הסדרת הרישום בטאבו יכול להימשך זמן מה ולפיכך, חשוב לבצע פעולה זו לפני שעומד בפתח קונה פוטנציאלי. בנוסף, נסח הטאבו מראה האם רשומים על הדירה עיקולים או שעבודים לצד ג', רישומים שיש לטפל בהם בטרם תוכלו לבצע עסקת מכר. על תהליך זה אמון עורך דין מכירת דירה.

בדיקת תשלום מס שבח

  • כאשר אדם מוכר דירה הוא נדרש לשלם מס שבח, המחושב כאחוז מסוים מהרווח שאותו האדם מרוויח ממכירת הדירה. מס שבח מוטל על המכירה במידה ומוכר הנכס אינו זכאי לפטור מתשלום מס זה. מכיוון שגובהו של מס שבח עלול להיות משמעותי ביותר, חשוב מאוד לבדוק מראש באם קיימת אופציה לקבלת פטור מתשלום מס שבח, אולי מגיעות למוכר הטבות אחרות כלשהן, האם ישנן הוצאות על עסקת המכר אותן ניתן לנכות מהרווח שמייצרת העסקה ולסיכום, על עורך הדין מוטלת האחריות לבצע תכנון מס מיטיב לטובת המוכר. כמובן שלמרבית האנשים המוכרים נכסים אין את הידע והניסיון כדי לבצע תכנון מס טרם המכירה של הנכס ולכן, חשוב להיות מיוצג על ידי עורך דין מקרקעין המודע לכל הנקודות הקשורות בתשלום מס שבח או כל היטל נוסף שעלול להתקיים בעסקת נדל"ן.

פטור ממס שבח ניתן, על פי רוב, כשמדובר בדירת מגורים ראשונה ויחידה וגם אז יש לעמוד במספר תנאים שקובע החוק: על המוכר להיות בעל הזכות בדירה לפחות 18 חודשים לפני מכירתה, למוכר אין דירה נוספת ובמידה ויש לו אחת כזאת, אחוז הבעלות שלו אינו עולה על 33% מערכה או, שהדירה

  • השנייה נתנה בירושה והוא מחזיק רק ב- 50% מערכה. בנוסף, המוכר לא מכר דירה במהלך 18 החודשים שקדמו למכירת הדירה.

בדיקת תשלום היטל השבחה

במקרים בהם בזמן הבעלות על הדירה אושרו לבעלים הקלות בנייה או זכויות בנייה נוספות, ברגע שבעל הדירה יבקש לבצע מכירה שלה, הוא עשוי להידרש לשלם היטל השבחה. היטל השבחה הנו מס המתווסף למס השבח ועלותו יכולה גם היא להיות משמעותית למדי. אי לכך, עורך דין מקרקעין ידאג לבצע בדיקה מקדימה, האם המוכר עשוי להידרש לתשלום היטל השבחה ובמידה ויתברר שאכן כן, יעשה עורך הדין ככל שניתן על מנת להוזיל את תשלום ההיטל או לבטלו לחלוטין.

טיפ מנצח לתהליך

הבדיקות המקדימות חייבות להיות נרחבות וכוללות מספר רב של תחומים על מנת למזער סיכונים וחשיפה למוכר.

 

סטטוס משכנתא קיימת

במידה והמוכר נטל משכנתא לטובת רכישת הדירה אותה הוא מבקש עתה למכור, קיים רישום משכנתא על הנכס ויש לגשת לבנק ממנו קיבלתם את המשכנתא ולבקש "מכתב כוונות" או "מסמך סילוק יתרות". בדקו כמה כסף נשאר לכם לשלם במשכנתא כדי לבצע מחיקה של הרישום. מומלץ, בעזרת עורך הדין או יועץ משכנתאות, לבצע גרירת משכנתא לנכס החדש אותו אתם מתכוונים לרכוש.

שאלות ותשובות:

עורך דין מכירת דירה מנוסה, ידע להביא אתכם לעסקה בה הדירה תימכר כמה שיותר מהר, במחיר הטוב ביותר ומבלי שתידרשו להשקיע בדירה כספים לשיפוצים ותיקונים. בנוסף, קיימים נושאים משפטיים מורכבים הקשורים לכל עסקת נדל"ן ולכן, חשוב שתקבלו ליווי מקצועי צמוד מעורך דין מומחה במקרקעין, שימנע מכם ביצוע של טעויות כואבות.
בנסח הטאבו תוכלו לראות שאתם אכן רשומים כבעלי הדירה ובנוסף, נסח הטאבו מראה, האם רשומים על הדירה עיקולים או שעבודים לצד ג', רישומים שיש לטפל בהם בטרם תוכלו לבצע עסקת מכר. מוכרים לא מעט מקרים בהם המוכר לא היה רשום כבעל הנכס בטאבו, ולא היה מודע לכך כלל.
פטור ממס שבח ניתן לקבל, על פי רוב, כשמדובר בדירת מגורים ראשונה ויחידה וגם אז יש לעמוד במספר תנאים שקובע החוק: על המוכר להיות בעל הזכות בדירה לפחות 18 חודשים לפני מכירתה, למוכר אין דירה נוספת ובמידה ויש לו אחת כזאת, אחוז הבעלות שלו אינו עולה על 33% מערכה או, שהדירה השנייה נתנה בירושה והוא מחזיק רק ב- 50% מערכה. בנוסף, המוכר לא מכר דירה במהלך 18 החודשים שקדמו למכירת הדירה.
במקרים בהם בזמן הבעלות על הדירה אושרו לכם הקלות בנייה או זכויות בנייה נוספות, ברגע שתבקשו לבצע מכירה, תידרשו בתשלום היטל השבחה.
תוכן העניינים

מאמרים בנושא עורך דין מכירת דירה

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 12 ביקורות
×
js_loader